ОСНОВНА ШКОЛА “СВЕТИ САВА” – БАЧИНА

О школи

Када се Србија тек почетком XIX века ослободила турског јарма али остајући у вазалном положају према Турској, једно од ретких места у Србији која су почела да образују младе отварањем школа била је Бачина. Од јесени или крајем 1820. године у Бачини је почела да ради прва приватна школа у којој су знање стицала деца из више тадашњих околних срезова.

Као доказ о почецима школства у Бачини је писмо које је први учитељ у Бачини, Димитрије Стефановић, послао Вуку Караџићу 28. јануара 1821. године са молбом да му се песма о Отаџбини и Кнезу Милошу штампа, да има само 5 ђака, жали се на беду и захваљује добром оцу Јови који се смиловао да га прими. Прва школа је радила све до маја 1821. године и одласка учитеља Димитрија у Доњи Катун а потом и у Јагодину.

Године 1826. школа наставља да ради са учитељем Димитријем Протићем из Срема. Тада је школу похађао Милован Спасић из Рековца, касније доктор филозофије, први управитељ школа и академик чија је мајка Јована била из Бачине.

1842. године Бачина добија Државну основну школу, која је била смештена у кући Евгенија Жикића, да би тек 1870. године била сазидана нова школа са четири учионице и две помоћне просторије која је 1872. године примила прве ђаке.

Та прва школска зграда у Бачини је изграђена по захтевима за грађење школских зграда постављених 1844. године за време Уставобранитеља. Број ученика од оснивања школе се повећавао па је у почетку било десетак ученика да би 1874. године број ученика био повећан на преко 80 па је школа која је имала само три разреда формирала и четврти разред.

Све до Првог светског рата школа је наставила да ради да би након избијања рата 1914. године учитељи били послати на ратне задатке а учитељице су се прихватиле позива болничарки тако да је приверемено престао рад у школи.

У периоду између два светска рата школа је наставила да ради, радећи чак и у тешким условима ратног стања од 1941. године.

После Другог светског рата отворена је непотпуна троразредна гимназија јер су школске 1947/1948 године били формирани I и II разред непотпуне гимназије а већ 1949. године изашла је прва генерација малих матураната од 47 ђака. Иста је прерасла у седмолетку па у осмолетку. Школске 1952/1953 године школа је имала осми разред и то је била прва година потпуне осмогодишње школе. Школа је радила са малим бројем просторија који нису одговарали педагошким условима јер је тада било 370 ученика.

1971. године, средствима општине уз залагање Месне заједнице Бачина саграђена је нова модерна школска зграда са 10 учионица, 2 кабинета, лабараторијом, савременом радионицом за извођење ОТО-а, фискултурном салом, ђачком кухињом и трпезаријом, канцеларијама и другим помоћним просторијама као и савременим намештајем.

До 31.01.2006. године, школа је носила име по Душану Гавриловићу из Бачине, који је убијен у непосредној близини школе након Другог светског рата, да би променила име у Основна школа “Свети Сава”.

Школа је школске 2019/2020 комплетно реконструисана, тако да наставници имају најбоље услове за рад а ученици ће стицати нова знања путем нових савремених технологија.